مقالات علمی

مطالب مفید و خواندنی راجع به سلامت و زیبایی

filler

تقسیم بندی و کاربرد فیلر(ژل)ها در صورت


فیلر به طورکلی به موادی گفته می شود که برای پر کردن نواحی مختلف بدن به کار می رود. از نظر نوع ماده و ماندگاری به سه گروه تقسیم می شود:
1- فیلر دائم: درحال حاضر به خاطر عوارض زیاد کلا در دنیا منسوخ شده است. سردسته این فلرها ژل های پاژ بودند که از جنس مواد صنعتی پلاستیکی بودند و سال های اخیر مشکلات زیادی را به وجود آوردند و در کل دنیا ممنوع و منسوخ است.
2- فیلر نیمه دائم: دوامی بین سه تا 5 سال دارد در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. ژل  Radiase در این دسته است و از جنس کلسیم هیدروکسی آپاتیت است.
3- فیلرهای موقت: ژل های امروزی که در این دسته هستند از جنس مواد سازگار با پوست هستند. هیالورونیک اسید بیس آن را تشکیل می دهد که با غلظت های مختلف توسط لابراتوارهای معتبر تولید و عرضه می شود. جز مرسوم ترین و بی ضررترین هاست. برندهای معروف :ژوویدرم تئوسیال فیلورگا
کاربردهای فیلر درصورت چیست؟
امروزه از فیلرهای موقت یا همان ژل های هیالورونیک برای زیباسازی و برجسته سازی اجزای صورت استفاده می شود این ژل ها بعد از مدتی جذب بدن می شوند و درصورتی که همه مسائل قبل و بعد از تزریق رعایت شود هیچ گونه عارضه مهمی برای فرد ندارند.
فیلرها کجا تزریق می شوند؟
تقریبا به هر ناحیه ای که نیاز به حجم دهی باشد تزریق آن بی خطر است. یکی از شایع ترین محل ها لب است، اکثر مراجعان به مطب هاوکلینیکهای زیبایی، خواهان این هستند که لب های حجیم تر و با فرم زیباتری داشته باشند در این صورت از پزشکتان بخواهید ژلی معتبر که تاییدیه FDA و وزارت بهداشت را داشته باشند برای تزریق لب شما به کار برد.
این پروسه 10 الی 30 دقیقه زمان می برد و با بلاک عصبی و موضعی کاملا بدون درد انجام می گیرد. این ژل را می توان در حاشیه خارجی لب ها یا همان خط لب تزریق کرد. همچنین در خودبادی لب به منظور حجم دهی بیشتر تزریق می شود. یک ناحیه دیگر که برای فرم دهی تزریق می شود دوخطی است که از وسط  لب بالا به کناره بینی می رسد به نام filtrom .باتزریق دراین دوخط فرم زیباتری به لب میدهد.کلا بین یک تا دو سی سی برای لب دریک یادوجلسه  می توان تزریق کرد.
آیا برای برجسته سازی گونه ها می توان از ژل استفاده کرد؟
محل بعدی که مراجعان ژل را تشکیل می دهد، گونه هاست که پزشک با شناختی که از محل استخوان (گونه) دارد وباتوجه به فرم صورت شخص می تواند به منظور برجسته سازی گونه ها در فردی که چربی گونه دچار تحلیل شده است 1.5تا 3سی سی به هر گونه میتوان ژل تزریق کرد.
خط خنده چطور، با ژل قابل درمان است؟
خط خنده به خطی گفته می شود که از کنار بینی به گوشه  لبها امتداد دارد و هنگام خندیدن نمایان تر می شود با افزایش سن این خط کم کم به علت افتادگی پوست گونه ودرموارد پیشرفته عضلات صورت به پایین عمیق تر می شود که با تزریق یک تا سه سی سی ژل به هر طرف می توان این خط را پر کرد.
نکته!
ضمنا ژل را می توان در فردی که خط اخمش با بوتاکس صاف نشده به خط اخم تزریق کرد.
دوام ژل بسته به چه مواردی دارد؟
غلظت ژل، برند ژل، بدن فرد ، محل تزریق ، مراقبت بعد از تزریق، تکنیک تزریق و...ولی به طورکلی ژل هیالورونیک اسید دوامی بین 6ماه تا 18 ماه دارد

.

تزریق ژل هیالورنیک :باآمدن ژلهای هیالورنیک به بازارواثبات بیضرربودن این ژل به دلیل سازگاری با پوست طرفداران تزریق ژل هرروزه بیشترمیشود.

ژلهای هیالورنیک اسید فیلرموقت هستند وقابل جذب وحدودیکسال پس ازتزریق جذب بدن میشوندبرای تزریق درلب بیحسی موضعی یابلاک عصبی انجام میشودواین عمل کاملا بدون دردانجام میگیرد

برجسته سازی لب  وگونه (فیلرلب فیلرگونه)باتزریق ژلهای فابل جذب هیالورنیک اسید دومین تقاضای عملهای زیبایی بعدازبوتاکس است.علت آن رادرساده بودن وبیخطربودن تزریق ژل بایدجستجوکرد.این عمل کاملا بیدردانجام میشودوحدودنیم ساعت زمان میبرد.مراقبت پس ازعمل هم ساده است

یک عقیده نادرست بین مردم رواج داردکه این ژلها پس ازاینکه جذب میشوندپوست رادچارشلی وافتادگی میکنندکه این کاملا نادرست است زیرا ژلهای هیالورنیک اسیددرپوست باعث تحریک بافت سازی شده وپس ازجذب کامل پوست راپرتروجوانترازقبل ازتزریق مینمایند

ژل هیالورنیک فیلرموقت است وسازگارترین فیلر دردنیا محسوب میشود. این ژل درلابراتوارهای معتبرتوسط باکتریها تولیدمیشودوتوسط برندهای مختلف واردبازارمیشود.دوامی بین 9تا15 ماه داردودراین مدت به آرامی جذب بدن میشود.درزیرپوست ظاهری طبیعی ایجادمیکندوگوله نمیشود.چون ازجنس مولکول هیالورنیک داخل پوست است واکنشهای پس زدن نادراست.پس ازتزریق مقداری تورم وکبودی احتمال داردایجادشودکه جزعوارض طبیعی تزریق فیلراست وبا کمپرس یخ ومصرف مسکنهای معمولی کنترل میشوددرصورت مصرف رقیق کننده های خون بایدپزشک خودرامطلع سازید.بهتراست مصرف اسپیرین  ازیک هفته وضدالتهابها مانندزلوفن ومکملها مثل ویتامین ای ازسه روزقبل ازتزریق قطع شود..مراقبت پس ازتزریق:

پرهیزازفعالیت شدیدورزشی

پرهیزازآفتاب مستقیم تا یک هفته

پرهیزازموادآرایشی تایک هفته

تادوروزاستحمام نکند

مصزف آنتی بیوتیک تجویزشده

عدم دستکاری محل تزریق

ممکن است مقداری عدم قرینگی داشته باشد که2هفته پس ازتزریق قابل ترمیم میباشد