مقالات علمی

مطالب مفید و خواندنی راجع به سلامت و زیبایی

 

:‌
توضیح دکتر کره‌ئی در مورد روش های کاشت مو به صورت FUT، FIT یاBHT
کاشت مو به چه صورت انجام می شود؟
روش های کاشت مو به صورت‌FUT، FIT یا BHT است. با این حال در کاشت مو مسائل زیادی باید رعایت شود.از جمله میزان ریزش مو، نوع ریزش مو (هورمونی، ارثی، مردانه، سکه ای، عصبی) و علت آن باید بررسی شود.  اگر پس از معاینه توسط پزشک شما کاندیدای مناسبی برای کاشت مو باشید از یکی از روش های کاشت یا ترکیبی از چند روش کاشت می توانید استفاده کنید.
FUT چه روشی است؟
FUT روشی موفق در کاشت مو است. به این ترتیب که با بی حسی موضعی یک نوار باریک به عرض یک تا 2 و به طول 20 تا 30 سانتی متر از ناحیه پشت سرتان برداشته و زیر میکروسکوپ توسط تیم کاشت فولیکول های موجود در نوار جداسازی می شود . پس از آماده سازی این فولیکول ها در منطقه طاس سر کاشته می شود. کل عمل در یک نصف روز قابل انجام است. محدودیت این روش محدودیت تعداد فولیکول‌های منطقه برداشت است که بستگی به بانک موی فرد متفاوت است و مزیت این روش برداشت فولیکول های سالم تر و ماندگارتر پس از کاشت است.
FIT چیست؟
در این روش برای برداشت مو نیازی به برداشت از پشت سر نیست ودیگرنیازی به بخیه کردن منطقه برداشت درپشت سرنیست . برای برداشت از به صورت دستی یاازدستگاه پانچ مو استفاده می کنیم به این ترتیب که موها کلا تراشیده می شود و بعد دانه به دانه فولیکول ها را از پشت سر بر می‌داریم. در این روش خبری از جای بخیه نیست و برای برداشت تعداد بیشتر فولیکول شاید نیاز به دو یا سه جلسه کاشت مو باشد. فولیکول‌های برداشتی همانند روش FUT در نقاط طاس سر کاشته می شود. در این روش تعداد فولیکول‌های سالم نسبت  به روش FUT کمتر است.
روش Bht عملکردش به چه صورت است؟
روش برداشت درBhT همانند Fit است یعنی به صورت دستی یابا دستگاه فولیکول ها برداشت می شود اما نه از موی سر بلکه از نقاط خاصی از بدن فرد، این روش به عنوان روش مکمل در فردی که موهای سرش درناحیه برداشت مناسب یا کافی نباشد به کار می رود.
روش ترکیبی: یعنی ترکیب روش های Fut و fit یا Bht در دو یا سه جلسه کاشت مو تا نتیجه بهتر و طبیعی تری به دست بیاید و تعداد فولیکول‌های برداشتی درروش ترکیبی بسیار بیشتر از یک روش کاشت مو به تنهایی است.
آيا موهاي کاشته شده قابل رشد هستند و رنگ کردنشان ممنوع نیست؟
بله این موها قابل رشد هستند. همچنین چون موها از خود فرد گرفته می شود می توان رفتاري که با ساير موها داريم با اين موها داشته باشیم. اما توصیه می شود یک ماه اول هیچ اقدامی روی موها انجام داده نشود و بعداز طی دوره درمانی می توانیم اقداماتی مثل اصلاح یا رنگ کردن را انجام دهیم.
چرا موها بعد از کاشت می ریزند؟
با هر روشي که کاشت مو انجام شود براي دو تا سه هفته موهاي کاشته شده رشد مي کنند که اين مطلب نشان دهنده گرفتن موهاي پيوندزده است. سپس موها وارد فاز استراحت شده و مي ريزند؛ البته ريشه مو سالم و زنده است. رشد مجدد موها پس از سه تا چهار ماه آغاز شده و حدود سه ماه ديگر طول مي کشد(يعني در مجموع 6 ماه) تا موها کاملا رشد کنند و مجددا سه ماه ديگر زمان لازم است تا موهايي که درآمده اند، کاملا شبيه موهاي طبيعي شوند. در اين زمان اگر همه فاکتورها رعايت شده و کار به صورت حرفه انجام شده باشد، اگرچه تراکم موهاي کاشته شده کمتر از تراکم طبيعي است ولي نماي منطقه کاشت کاملا عادي است و هيچ کس متوجه کاشت مو در فرد نخواهد شد.